arak-wardy

Arak (z arabskiego „słodki sok”) to bezbarwny i niesłodzony bliskowschodni trunek zaliczany do grupy destylatów roślinnych i korzennych, który powiązany jest z wieloma podobnymi alkoholami produkowanymi w krajach wokół basenu Morza Śródziemnego. Typowy Arak głównie wytwarzany jest w Jordanii, Iraku, Libanie, Iranie i Syrii.

 

Arak pierwsi najprawdopodobniej zaczęły wytwarzać Żydowskie i Chrześcijańskie mniejszości narodowe Bliskiego Wschodu. Jednak proces destylacji alkoholu nie był szeroko wykorzystywany do otrzymywania napojów alkoholowych ze względu na islam, który takiej produkcji zabraniał. Dlatego zamiast tego w alembikach destylowano perfumy oraz kajal, znaną do dziś kredkę do oczu.

Jak wiadomo, w chrześcijaństwie nie ma informacji o zakazie produkcji wysokoprocentowych trunków, co miało bezpośredni wpływ na rozpowszechnienie użycia destylacji do otrzymywania alkoholu. Podczas nadawania nazwy trunku otrzymanego podczas destylacji, zainspirowano się kobiecą kredką do oczu arab. kohl, która miała wpływ na wcześniejsze spopularyzowanie procesu destylacji.  Tak powstało określenie „al – kohl”, od którego pochodzi wyraz alkohol.

Produkcja

Proces produkcji Araku polega na dwukrotnej destylacji sfermentowanego soku z winogron lub rodzynek. Kluczowe znaczenie dlatego alkoholu jest wymieszanie pierwszego destylatu z ziarnem anyżu, który jest najsilniej zaakcentowanym składnikiem trunku.

Proces produkcji:

 • Fermentacja – Powstałą z winogron miazgę poddaje się 2-3 tygodniowej fermentacji. Ciecz, nazywaną przez Arabów „mestar”, miesza się co drugi dzień, aby zapobiec zbieraniu się osadów w dolnej części kadzi fermentacyjnej.
 • Destylacja – Destylacja powstałego trunku odbywa się w miedzianym alembiku (karkeh), która składa się z trzech części. Najniższa „desset” służy do podgrzewania cieczy do temperatury wrzenia alkoholu około 70-75°C. Na tym etapie bardzo istotne jest aby temperatura destylatu nie zbliżyła się zbytnio do 100°C. Powstały w ten sposób alkohol przelewa się do szklanych naczyń. Alembik przed każdą kolejną destylacją, musi być dokładnie oczyszczony z substancji mogących zaszkodzić smakowi araku z następnego wsadu. Powstały w pierwszej destylat alkohol daleki jest od prawdziwego Araku a finalnego kształtu nabiera dopiero po drugiej destylacji, Na tym etapie trunek miesza się z z anyżem, który nadaje mu ostateczny smak. Po dodaniu anyżu następuje proces drugiej destylacji. Najlepsze gatunki trunku poddaje się również trzeciej destylacji.
 • Sezonowanie – Arak poddaje się sezonowaniu przez 6-12 miesięcy. Im dłuższy czas leżakowania tym lepszy smak trunku. Najszlachetniejsze odmiany araku pozostawiane są „samym sobie” przez lata.

Rodzaje Araku

Brak oznakowania etykiet. Najbardziej znane marki Araku dostępne w Polsce to: Jdoudna, Wardy. Arak zawiera od 50-80% alkoholu.

Drinki

Arak to trunek, który podaje się z bukietem przystawek a w ich skład wchodzić może ser feta, czarne oliwki, pomidory w plasterkach, zapiekanki mięsne oraz wiele innych. Ten ognisty napój swoją ostrość zawdzięcza połączeniu nuty anyżowej z wysoką zawartością alkoholu. Arak wykorzystywany jest jako dodatek do herbaty, kawy, grogu, ponczu. Nie znajduje zastosowania w produkcji drinków. Najbardziej znane poncze:

Poncz amerykański

 • butelka czerwonego wina
 • butelka białego wina
 • szklanka araku
 • jedna cytryna i pomarańcz (do pokrojenia w cienkie plasterki)
 • syrop cytrynowy i pomarańczowy wg uznania

Wymieszać wina, arak i syropy, ostrożnie doprowadzić do wrzenia. Wkroić cytrynę i pomarańcze, ostudzić wlać do wazy na kostki lodu.

Poncz holenderski

 • 3/4 szklanki araku
 • 2 pomarańcze
 • 8dkg cukru
 • szklanka mocnego naparu herbaty

Do kamionkowego naczynia lub dzbanka wlać zaparzoną herbatę, arak oraz sok z pomarańczy i posłodzić. Wymieszać i podgrzać. Ciepły rozlać do rozgrzanych szklaneczek.

arak-wardy arak1