Koniak

Koniak to destylat wina wyprodukowanego na obszarze miasta Cognac we Francji. Jest to miejscowość, której gospodarka i całe życie skupia się wokół bursztynowego trunku. Zawiera ok. 40-45% alkoholu. Koniak musi powstać przynajmniej w 90% z następujących gatunków winogron: Ugni Blanc, Folle Blanche lub Colombard. Większość koniaków wytwarza się tylko z Ugni Blanc.

 

Jako pierwsi koniak wynaleźli Ormianie, a na tereny Francji dotarł parę wieków później. Trunek można nazwać koniakiem tylko wtedy jeśli destylowany był w tradycyjnych miedzianych alembikach a następnie sezonowany przynajmniej 2 lata w beczkach z dębu francuskiego, które nadają mu specyficzny kolor i aromat.  Sekret podwójnej destylacji można przypisać XVI wiecznemu rycerzowi o imieniu Jacques de la Croix-Maron. Podobno rycerzowi w koszmarze przyśnił się Szatan, który chciał ugotować jego duszę. Jednak kiedy to się nie udało Szatan zagroził, że ugotuje ją jeszcze raz. Wtedy Jacques obudził się zlany potem i w przekonaniu, że podwójna destylacja nada jego winu zupełnie nowy i odmienny charakter. I tak właśnie powstał Koniak.

Produkcja

 • Zbiór winogron i produkcja wina – Koniak powstaje z eaux-de-vie, czyli „wody życia” powstałej z destylacji białego wina. To wytrawne i kwaśne wino, które nie nadaje się do picia, jest świetne do destylacji. Trwające około miesiąca winobranie zaczyna się wtedy kiedy winogrona są w pełni dojrzałe. Wyciskanie odbywa się za pomocą pras pneumatycznych natychmiast po zbiorach a fermentacja następuje natychmiast po wyciskaniu. Powstałe wino poddawane jest destylacji po osiągnięciu około 8% zawartości alkoholu.
 • Destylacja – proces destylacji alkoholu przeprowadza się w miedzianych alembikach a ich kształt i rozmiar  podlega ścisłym regulacjom prawnym. Razem z oddestylowanym alkoholem do destylatu przechodzą tylko najbardziej lotne związki, które tworzą jego bukiet. Wino podczas destylacji podgrzewa się na ogniu a zawarty w nim alkohol zaczyna parować  i unosi się w kierunku wąskiej szyi alembika.  Po przejściu przez szczyt alembika destylat jest skraplany i odbierany w postaci cieczy. Destylacja koniaku podobnie jak szkocka whisky jest dwustopniowa. Podczas pierwszej destylacji otrzymuje się ciecz o zawartości alkoholu około 30%, który poddaje się redestylacji. Natomiast po podwójnej destylacji, wino jest bezbarwna cieczą o około 70% zawartości alkoholu. Należy zwrócić uwagę, że wiek koniaku zaczyna liczyć się dopiero po destylacji. Trunek nie może być legalnie sprzedawany jako koniak przed upłynięciem minimalnego czasu leżakowania, który wynosi 2 lata.
 • Leżakowanie – leżakowanie  polega na przechowywaniu koniaku w beczkach z dębu francuskiego. Objętość beczki jest również prawnie regulowana i wynosi od 270-450 litrów. Końcowy produkt zależy od porowatości drewna, a także od wilgotności powietrza, w którym beczka jest przechowywana. Finalny produkt często barwiony jest karmelem który nie ma dużego wpływu na smak alkoholu.

Oznaczenia wieku

 • V.S. (Very Special) lub *** - destylaty leżakujące w dębowych beczkach co najmniej dwa lata
 • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) lub Reserve - oznacza co najmniej cztery lata leżakowania
 • X.O. (Extra Old), Vieille Reserve lub Napoleon destylaty co najmniej sześcioletnie (Napoleon przynajmniej czteroletni).
 • Vintage - tzw. rocznikowe, gdzie rok opisany na butelce oznacza rok zabeczkowania najmłodszego destylatu.
 • Hors d'Age - "wiekowe" destylaty tak stare, że nie sposób określić ich wieku, lecz przeważnie przynajmniej 10-letnie.

Najbardziej znane marki Koniaku dostępne w Polsce to: Hennessy, Remy Martin, Martell, Courvoisier, Otard, Camus. Koniak zawiera 40-45% alkoholu.

Drinki 

Nie ma nic lepszego niż koniak sączony po posiłku. Podaje się go w kieliszkach tulipanowych lub koniakówkach, w temperaturze pokojowej bez lodu. Trunek można serwować jako doskonały dodatek po kawie i do deserów. Koniak powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej, pionowo i odkorkowywać tylko na czas nalewania alkoholu. Do najbardziej znanych drinków można zaliczyć:


Cognac Tonic

 • 3 kostki lodu, 
 • 20ml koniaku, 
 • Tonic

Cognac Fizz

 • 3 kostki lodu
 • 2/3 objętości koniaku
 • 1/3 objętości soku z cytryny lub napoju cytrynowego
Koniak