Ouzo

Ouzo to grecki anyżowy napój alkoholowy o zawartości do 48% alkoholu. Podawany zazwyczaj z wodą, po rozcieńczeniu zmienia kolor na mleczny. Ouzo jest silnie powiązane z kulturą tego kraju i dlatego Unia Europejska przyznała Grecji w 2006 roku wyłączność na produkcję tego trunku. Charakter tego alkoholu, podkreśla fakt, iż wszystkie składniki użyte do jego produkcji muszą pochodzić z tego państwa.

 

Jedna z teorii dotyczących powstania nazwy „ouzo” mówi, że wzięła się ona z potrzeby odróżnienia alkoholu od innych, podobnych trunków. Prekursorem trunku jest Raki, likier produkowany za czasów Imperium Otomańskiego w Turcji. Ouzo to jedyny trunek, który zyskał znacząco na popularności w czasach prohibicji absyntu. Za jego ojczyznę uważa się Grecką wyspę Lesbos, gdzie do dzisiaj wytwarza się najwięcej rodzajów ouzo.

Produkcja

Czy wiesz że....

Kiedy do klarownego Ouzo doda się wodę, zmienia się on w opalizującą, mleczną ciecz. Zmiana koloru alkoholu spowodowana jest tym, że anetol, który jest głównym składnikiem anyżu rozpuszcza się w alkoholu, ale nie w wodzie. Po dodaniu wody anetol wytrąca się z cieczy nadając Ouzo mleczny kolor.

Najlepsze Ouzo produkowane jest z naciskiem na tradycyjne metody wyrobu. Trunek powstaje w miedzianych kotłach w procesie destylacji alembikowej z dodatkiem najlepszej klasy anyżu. Proces produkcji Ouzo budzi bardzo wiele kontrowersji, ponieważ wielu wytwórców kłóci się o detale, które mają wpływ na ostateczny smak i aromat trunku. Kiedyś Ouzo produkowany był podobnie jak włoska Grappa z wytłoczyn winogron, które podwójnie destylowano przed dodaniem ziół. Obecnie wykorzystywany jest neutralny spirytus aromatyzowany z dodatkiem ziół i przypraw.
Następnie alkohol z dodatkami podaje maceracji, która trwa od 24 godzin do kilku dni. Proces ten odbywa siłę w specjalnych kotłach z miedzi. Na tym etapie zwartość procentowa w trunku jest zdecydowanie wysoka aby można było go konsumować, dlatego kolejnym krokiem jest rozcieńczenie napoju zdemineralizowaną wodą.

Rodzaje Ouzo

Brak oznakowa etykiet. Najbardziej znane marki ouzo dostępne w Polsce to: Ouzo nostalgia, Athena Ouzo. Ouzo zawiera do 48% alkoholu

Drinki

Ouzo serwuje się z wodą w osobnej szklance, aby móc zdecydować o piciu czystego lub rozcieńczonego trunku. Lód powinno dodawać się do wody, która przeznaczona jest bezpośrednio do rozcieńczania alkoholu ale nigdy do Ouzo. Trunek przechowuje się w zaciemnionym miejscu o stałej, pokojowej temperaturze.
Dla wielu Greków spożywanie Ouzo to filozofia i sposób na życie, a degustacja urosła do rangi wydarzenia społecznego, które odbywa się w gronie bliskich czy znajomych. Do najbardziej znanych drinków można zaliczyć:

Ariane

  • 6/10 anyżówki (pastis, ouzo, sambuki)
  • 3/10 likieru maraskino
  • 1/01 likieru pomarańczowego (Cointreau, Grand Marnier)
  • łyżka kakao

      
Do shakera do połowy wypełnionego kostkami lodu wlać wszystkie alkohole. Energicznie potrząsać i przelać do kieliszków koktajlowych. Posypać kakao.

Błękitne morze

  • 3/10 białego rumu
  • 2/10 likieru triple sec (Cointreau, Grand Marnier)
  • 2/10 niebieskiego curacao
  • 2/10 soku z cytryny
  • 1/10 anyżówki (pastis, ouzo)
  • 1 świeże białko
  • tonik

Wszystkie składniki wlać do shakera wypełnionego do połowy kostkami lodu. Energicznie potrząsać do momentu aż zacznie się pienić. Przelać do wysokich szklanek, uzupełnić tonikiem.

Ouzo