Spirytus rektyfikowany

Spirytus rektyfikowany to destylat lub wodny roztwór alkoholu etylowego o zawartości około 96% alkoholu. Alkohol etylowy tworzy z wodą mieszaninę azeotropową, jest to maksymalne stężenie, które można otrzymać przez rektyfikację spirytusu surowego.

 

Wyrabia się go głównie z ziemniaków, a także ze zbóż, odpadków pozostających z buraków przy produkcji cu­kru. Spirytus rektyfikowany w Polsce używany jest do przygotowywania domowych likierów, nalewek czy wódki. Sprzedaż tego produktu jest legalna w większości państw zachodnich. W niektórych krajach takich jak Indie czy Irlandia jego sprzedaż w ogólnodostępnych sklepach jest zakazana. Można go stosować tylko do celów medycznych.

Produkcja

Proces produkcja spirytusu w gorzelnictwie ziemniaczanym i zbożowym obejmuje następujące etapy:

1. Parowanie i zacieranie surowca – pierwszym etapem produkcji spirytusu jest parowanie, które ma na celu rozerwanie błon komórkowych, uwolnienie skrobi, skleikowanie jej i w maksymalnym stopniu przeprowadzenie jej w stan rozpuszczony. Proces ten odbywa się w aparatach zwanych parnikami pod ciśnieniem około 390 kPa (4 atm). Do uparowanych surowców dodaje się słód jęczmienny i poddaje się go zacieraniu, który obejmuje szereg procesów enzymatycznych. 

2. Fermentację zacieru – do scukrzonego zacieru dodaje się zawiesinę drożdży, które wcześniej zostały schłodzone do temperatury fermentacji. W przemyśle gorzelniczym stosuje specjalne rasy drożdży należące do gatunku Saccharomyces cerevisiae. W czasie fermentacji wyróżniamy 3 okresy: zafermentowanie, fermentację główną (burzliwą), dofermentowanie. 

3. Odpęd spirytusu –  ostatnim etapem produkcji jest tzw. odpęd spirytusu z odfermentowanego zacieru, który polega na destylacji co prowadzi do otrzymania spirytusu surowego, czyli surówki, zawierającej poza alkoholem etylowym (90-92%) domieszki innych związków organicznych. Otrzymany spirytus poddaje się leżakowaniu lub rektyfikacji.

Rodzaje Spirytusu

 Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje spirytusu:

1. spirytus surowy –  alkohol etylowy o stężeniu ok. 90-92%, otrzymywany przez prostą destylację z zacieru. Półprodukt do otrzymywania spirytusu rektyfikowanego. Może zawierać różne zanieczyszczenia.
2. spirytus rektyfikowany – destylat lub wodny roztwór alkoholu etylowego o zawartości około 96% alkoholu. Spirytus rektyfikowany możemy podzielić na :

  • zwykły – może wykazywać lekki odcień żółtej barwy. Bez osadów, zawiesin i zanieczyszczeń. Zawiera co najmniej 96% alkoholu.
  • wyborowy i luksusowy  – klarowny, bez osadów, zawiesin i zanieczyszczeń. Zawiera co najmniej 96,5% alkoholu.

Najbardziej znane marki spirytusu dostępne w Polsce to : Spirytus Rektyfikowany (Polmos Warszawa), Spirytus Staropolski ( Polmos Białystok), Spirytus Lubelski (Stock Polska). Spirytus zawiera 70% - 96,5% alkoholu.  

Drinki

Do najbardziej znanych drinków można zaliczyć:

Bardzo wściekły pies

  • 1/2 wiśniówki
  • 1/2 spirytusu
  • kilka kropli Tabasco

Do kieliszka wlać wiśniówkę, a następnie delikatnie, po łyżce wlać spirytus. Dodać kilka kropli Tabasco. Wypić na raz.

Spirytus rektyfikowany